AWARDS
Shaftesbury
-
Win
PROFIT Award for Excellence in Entrepreneurship
Christina Jennings
Booky and the Secret Santa
-
Nomination
Best Sound in a Dramatic Program
John Gare, Alan DeGraaf, Steve Hammond, Janice Ierulli, Steve Marian, Mark Shnuriwsky
-
Nomination
Best Performance by an Actree in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series
Rachel Marcus
-
Nomination
Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Mini-Series
Megan Follows
-
Nomination
Best Performance by an Actree in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series
Nahanni Johnstone
Life With Derek Season 3
-
Nomination
Best Original Music Score for a Program or Series
Gary Koftinoff: "Fright Night"
-
Nomination
Best Performance in a Children's or Youth Program or Series
Ashley Leggat: "Allergy Season"
Murdoch Mysteries Season 1
-
Nomination
Best Dramatic Series
Christina Jennings, Cal Coons, Scott Garvie, Noel Hedges, Jan Peter Meyboom
-
Nomination
Best Writing in a Dramatic Series
Janet McLean: "Til Death Do Us Part"
-
Nomination
Best Photography in a Dramatic Program or Series
David Perrault: "Annoying Red Planet"
-
Nomination
Best Achievement in Make-Up
Deb Drennan: "The Rebel and the Prince"
-
Nomination
Best Visual Effects
Thomas Turnbull, Ian Britton, Robert Crowther, Matthew Hansen, Megumi Kanazawa, David Lamb, Andrew Nguyen, Hojin Park: "Power"
-
Win
Best Original Music Score for a Program or Series
Robert Carli: "Bad Medicine"
-
Nomination
Best Performance by an Actor in a Guest Role, Dramatic Series
Vincent Walsh: "The Rebel and the Prince"
-
Win
Best Performance by an Actor in a Guest Role, Dramatic Series
Gavin Crawford: "Belly Speaker"
-
Nomination
Best Performance by an Actor in a Guest Role, Dramatic Series
Stephen McHattie: "Let Loose the Dogs"
-
Nomination
Best Performance by an Actor in a Guest Role, Dramatic Series
Dmitry Chepovetsky: "Power"
-
Nomination
Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series
Kate Trotter: "Body Double"
-
Nomination
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series
Thomas Craig: "Glass Ceiling", "Still Waters"
-
Nomination
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series
Jonny Harris: "Power", "Annoying Red Planet"
-
Nomination
Best Achievement in Casting
Deirdre Bowen: "Belly Speaker"
ReGenesis
-
Nomination
Best Direction in a Dramatic Series
James Allodi: "Unbottled"
-
Nomination
Best Writing in a Dramatic Series
Meredith Vuchnich: "La Consecuencia"
-
Nomination
Best Achievement in Make-Up
Rachel Affolter: "The Truth"
-
Nomination
Best Performance by an Actor in a Continuing Leading Dramatic Role
Peter Outerbridge: "TB or Not TB"
-
Nomination
Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series
Karen LeBlanc: "Bloodless"
-
Nomination
Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series
Wendy Crewson: "Suspicious Minds", "Unbottled"
Booky and the Secret Santa
-
Win
Family Television Movie/Mini-Series
Murdoch Mysteries
-
Nomination
Production Design - TV Series
Sandy Kybartas
ReGenesis Season 4
-
Nomination
Picture Editing - TV Series
Tom Joerin
-
Nomination
Sound Editing - TV Series
Joe Mancuso, Dan Sexton, Richard Calistan, Matt Hussey
Murdoch Mysteries
-
Nomination
Best Dramatic Series
-
Nomination
Best Actor
Yannick Bisson
-
Nomination
Best Art Direction
Murdoch Mysteries
-
Nomination
Broadcasting Category
The Robber Bride
-
Nomination
MOW or Mini-Series
Tassie Cameron
Booky and the Secret Santa
-
Nomination
Best Sound Editing in Television: Long Form - Dialogue and Automated Dialogue Replacement
-
Nomination
Best Sound Editing in Television: Long Form - Music
Life With Derek Season 3
- Win
Life With Derek Season 3
-
Nomination
Best Children's and Youth Programme or Series
Christina Jennings, Scott Garvie, Daphne Ballon, Suzanne French, Laurie McLarty, Jeff Biederman
-
Nomination
Best Convergent New Media
Shane Kinnear, Suzanne French and Jarrett Sherman
ReGenesis Season 3
-
Nomination
Best Prime Time Drama Series
Christina Jennings, Scott Garvie, Laura Harbin, Tom Chehak, Avrum Jacobson, Shane Kinnear
The Jane Show Season 2
-
Nomination
Best Comedy Programme or Series
Christina Jennings, Scott Garvie, Teresa Pavlinek, Ralph Chapman, Adam Haight
In God's Country
-
Win
Best TV Movie
Christina Jennings, Scott Garvie, Kelly Rowan, Graham Ludlow, Robert Green, Julie Lacey, Laurie McLarty
The Robber Bride
-
Nomination
Best TV Movie
Christina Jennings, Scott Garvie, Laurie McLarty, Julie Lacey, Simon Wright, Julia Stannard, Brian Dennis, Priscilla Parish
Above & Beyond
-
Nomination
Best Mini-Series
Paul Pope, Scott Garvie
ReGenesis
-
Win
Total Package Design Topical On-Air and Print Combination - BRONZE
ReGenesis Season 3
-
Win
Outstanding Interactive Program
ReGenesis
-
Nomination
Outstanding Performance - Female
Mayko Nguyen